Jaka będzie dalsza kondycja branży leasingu?

29.10.2020 | Aktualności

Komentarz Rafała Macocha, pełnomocnika zarządu ds. sprzedaży w spółce BREWE Leasing

Związek Polskiego Leasingu podsumował ostatnie dziewięć miesięcy pracy branży.

W komentarzu do opublikowanego raportu portal www.egospodarka.pl podkreśla, że firmy zrzeszone w ZPL „spodziewają się bardzo wyraźnego przyspieszenia aktywności sprzedażowej. Poza tym oczekują zauważalnego wzrostu zatrudnienia i nieznacznego polepszenia jakości portfela.” W dalszej części materiału zatytułowanego „Polski leasing: gorsze wyniki, ale dobre prognozy” czytamy: „W zakresie nowej produkcji, połowa badanych firm spodziewa się wzrostu finansowania w segmencie pojazdów lekkich, a 1/3 firm oczekuje wzrostów w zakresie finansowania maszyn i urządzeń. Firmy oczekują też stabilizacji poziomu finansowania w segmencie transportu ciężkiego, a ujemne perspektywy rysują się dla finansowania nieruchomości.”

Pytanie o dalszą kondycję branży leasingu zadał też sobie Rafał Macoch, pełnomocnik zarządu ds. sprzedaży w spółce BREWE Leasing podczas ostatniej wideokonferencji. (Cały materiał opublikowany na YT: http://youtu.be/vJvRKLY-CfM

„Mimo wprowadzonych ostatnio obostrzeń patrzę optymistycznie na IV kwartał. Co mi na to pozwala? Końcówka kwartału III i początek IV. Kiedy patrzymy na III kwartał, to widać pewne zbieżne sytuacje do tego co dzieje się teraz w gospodarce i u nas w firmie, do tego co było już wiosną. Po pewnym wstrzymaniu związanym z lockdownem, po powstrzymywaniu się przed realizacją zamierzeń biznesowych zapotrzebowanie na produkt leasingowy rośnie. To samo odnotowaliśmy w naszej spółce w kwartale III, czyli znaczące ożywienie. IV kwartał jest generalnie obiecujący. Przedsiębiorcy będą teraz poza przedmiotami leasingowymi szukać sposobów na obniżenie podatku rocznego i podejmą decyzje inwestycyjne. Jak w tym zawirowanych okolicznościach chronić się przed nietrafionymi decyzjami i problemami, które mogą pojawić się u Klientów? Wprowadzamy rozwiązania, które przećwiczyliśmy już wiosną. Monitorujemy sytuację obecnych klientów.  Analizujemy dogłębnie biznesy klientów, którzy do nas przychodzą. Sprawdzamy branże, pod kątem ryzyk i swoistej odporności na lockdown. Nie zamykamy się na budowlankę i transport. Idziemy jednak w stronę transportu lekkiego i pojazdów do 3,5 tony, to znaczna grupa naszych obecnych klientów.  Interesuje nas też leasing w obszarach, których sektor bankowy nie obsługuje lub obsługuje w znikomej części, czyli np. leasing nieruchomości. Przygotowujemy, więc produkt, który w listopadzie powinien zaistnieć już na rynku. Zapraszamy do zwierania umów leasingowych i faktoringowych zdalnie. Wykorzystujemy formy komunikacji i platformy online oraz wideopodpis.”

Podsumowanie Związku Polskiego Leasingu wskazuje na pogorszenie wyników, ale prognozy formułowane przez firmy leasingowe są optymistyczne – większość z nich spodziewa się znacznego przyspieszenia aktywności sprzedażowej.